Irlandia 2008
XIX ACCSE/2000 - Knock, Irlandia
24-27 kwietnia 2008

Kolejne 19. spotkanie Stowarzyszenia Koordynatorów Katolickich Szkół Ewangelizacji odbyło się w Knock, Irlandia, w dniach 24-27.04.2008. Zgromadziło około 40 osób z 14 krajów. Temat rozważań został wzięty z Łk 12,3 "Głosić będą na dachach...2033". XIX ACCSE było rozważeniem minionego roku naszego życia i ewangelizacji oraz spojrzeniem w przyszłość, 25 lat od teraz, do Roku Wielkiego Jubileuszu 2033. Gospodarzem spotkania była Szkoła Ewangelizacji NMP w Knock. Katechezy głosili o. Daniel Ange, o. Tom Forrest oraz Laszlo i Kriszta Gorove (małżeństwo z Budapesztu). W sobotę popołudniu ewangelizowaliśmy na ulicach Westport oraz zwiedziliśmy Croagh Patrick (Góra Św. Patryka) i Opactwo Ballintubber. Dyskusja niedzielna (decyzje i wnioski) skupiła się na propozycjach 3-letnich przygotowań do roku 2012 - rocznicy publicznego objawienia się Jezusa w świątyni jerozolimskiej. Podkreślono następujące tematy: synostwo Jezusa, posłuszeństwo i pokora, wzrost w wierze, radość płynąca z wyznawania wiary. Działania ewangelizacyjne powinny skupić się na formacji w rodzinie, roli rodziców w przekazywaniu wiary, programie dla dzieci w wieku 9-13 lat czy ukazywaniu świętych jako wzorów wiary. Padła propozycja zorganizowania w roku 2012 pielgrzymki rodziców w dziećmi urodzonymi w roku 2000 do Rzymu. Propozycje miejsc na XX ACCSE: Wilno, San Giovani Rotondo i Gilbraltar. Data: 23-26 kwietnia 2009.

Spotkanie było także okazją poznania i modlitwy w narodowym sanktuarium maryjnym w Knock, Maryi Królowej Irlandii. Tekst i zdjęcia: M. Kantor

Sanktuarium Maryjne w Knock
21 sierpnia 1879 Matka Boska, Święty Józef i Jan Ewangelista objawili się na południowej ścianie kościoła w Knock, niewielkiego miasteczka (1500 mieszkańców) w zachodniej Irlandii. Piętnaście osób było świadkiem tego objawienia. Objawienie trwało 2 godziny. W wizji obecny był również ołtarz ze znajdującymi się na nim Krzyżem i Barankiem otoczonych przez adorujące anioły. Był to pierwszy raz kiedy świat usłyszał o tym świętym miejscu i od tego czasu Knock jest znanym na całym świecie Sanktuarium Maryjnym, zwanym często drugim Lourdes ze względu na liczbę uzdrowień. Jest narodowym sanktuarium Irlandczyków. Obecnie do Knock przybywa do 2 mln pielgrzymów rocznie, głównie z Irlandii. Papież Jan Paweł II odwiedził to Sanktuarium Maryjne w 1979 roku i ofiarował złotą różę. W 1993 r. odwiedziła to miejsce Matka Teresa z Kalkuty.

Croagh Patrick
Croagh Patrick czyli góra świętego Patryka, patrona Irlandii, jest bardzo ważnym miejscem pielgrzymek nie tylko Irlandczyków. Ma ona 764 metrów i jest położona na zachodzie Irlandii, 8 km od Westport, Hrabstwo Mayo. Sama nazwa Croagh Patrick wywodzi się od irlandzkiego Cruach Phádraig (Saint Patrick’s mountain). Na tej górze Św. Patryk miał odbyć 40-dniowy post. Św. Patryk (zm. 461) był misjonarzem i organizatorem życia religijnego w Irlandii. W sztuce zachodniej Patryk przedstawiany jest w stroju biskupim. Zazwyczaj jego atrybutem jest trzymany w dłoni liść koniczyny (nieoficjalny symbol Irlandii), którego miał, jak głosi legenda, użyć do objaśnienia dogmatu Trójcy Świętej podczas swej misji chrystianizacyjnej w Irlandii. Jego atrybutami są również często węże, które według innej legendy ponoć przepędził z Irlandii. Święty nazywany jest apostołem Irlandii.

Modlitwa

Najświętsza Panno z Knock, Królowo Irlandii, Matko Kościoła!

Ponad sto lat temu przybyłaś do Knock ze św. Józefem, św. Janem

i Barankiem Niepokalanym.

Przyniosłaś pociechę i nadzieję swojemu ludowi, biednemu i

cierpiącemu ale silnemu w wierze.

Wspominając to wydarzenie oddajemy Ci cześć, Matko Boga!

Na przestrzeni lat, w dobrych i złych czasach,


wielcy i mali przybywali do Twojej świątyni, z modlitwą,

dziękczynieniem lub w poszukiwaniu pomocy.

Przybywali usłyszeć Słowo Boże, uczestniczyć we Mszy Świętej,

otrzymać uzdrowienie, przebaczenie i pokój.

Dziękujemy Ci za to, Królowo Nieba!

Twoje milczenie w Knock przemawia głośniej niż słowa.

Wśród zgiełku i krzątaniny życia podziel się z nami swoją ciszą,

wnosząca pokój i miłość do naszych serc.

Naucz nas modlitwy. Otwórz nasze serca dla wszystkich

będących w potrzebie. Podnieś nas w upadku.

Wzmocnij nas w zwątpieniu. Pokrzep nas w chorobie.

Napełnij nasze życie chwalą Bożą.

W nadchodzących latach pomóż nam dochować wiary

naszych ojców, pozostać wiernymi Kościołowi,

przybliżyć Chrystusa wszystkim ludziom.

Najświętsza Panno z Knock!

Spójrz z litością na nasz kraj pomóż wszystkim narodom

iść drogą pokoju. Amen

Św. Patryk u podnóża Croagh

Opactwo Ballintubber

Spotkanie - S. Mary i małżeństwo
Laszlo i Kriszta Gorove

Knock - miejsce objawienia maryjnego,
tylna ściana starego kościoła

Nowa bazylika w Knock

Stary kościół w Knock

Gora Croagh Patrick


[Program] [Główna] [Powrót]